Автоимунни промени при жени с постпартална тиреоидна дисфункция

Брой: 4/2014

Автор: Аргатска, Антоанета В.1, Нончев, Боян Ив.1, Орбецова, Мария М.1,

Пехливанов, Благовест К.2
1 Клиника по Ендокринология и Болести на обмяната,
2 Клиника по Акушерство и Гинекология, УМБАЛ “Св. Георги”, МУ, Пловдив
Абстракт:
Автоимунните тиреоидни заболявания (АТЗ) се срещат с повишена честота при жените в периода след раждане. Постпарталният тиреоидит (ППТ) е най-често наблюдаваната проява на АТЗ в този период като са описани и случаи на дебют или рецидив на Базедова болест. Промените в тиреоидната функция през първата година след раждане често могат да се дължат и на влошаване на предшестващо АТЗ. Поради това ролята на тиреоидните автоантитела за възникване и развитие на постпартална тиреоидна дисфункция (ППТД) остава обект на дискусия.
Цел: Да се проучат промените в тиреоидния автоимунитет при жени с ППТД.
Пациенти и методи: В настоящия анализ са включени 42 жени с ППТД (16 с хипотиреоидизъм и 26 с тиреотоксикоза). Изследвани са ТСХ, св.Т4, св.Т3, антитиреопероксидазни антитела (ТПОАт), антитиреоглобулинови антитела (ТгАт), ТСХ-рецепторни антитела (ТРАт) и е проведено ултразвуково изследване (УЗИ) на щитовидната жлеза на 3-ти постпартален месец.
Резултати: Позитивни титри на тиреоидните автоантитела са установени при общо 33 (75,57%) от обследваните жени. Установена е статистически значима корелация между ТСХ и ТПО-Ат в хипотиреоидната група и между св. Т3, св. Т4 и ТРАт в групата на пациентките с тиреотоксикоза. Титрите на ТПОАт са статистически значимо по-високи при жените с хипоехогенност на жлезата над 2 ст. (477,62±72,93 IU/ml) спрямо случаите, при които ехогенността е близка до нормата (244,79±81,75 IU/ml), Р=0,049. Не се отчитат сигнификантни различия в ехогенността на паренхима в зависимост от титрите на ТгАт и ТРАт. Оценката на тиреоидния обем също не показва значими разлики между жените с позитивни и с негативни титри на автоантителата.
Изводи и заключение: ППТД протича най-често с повишени титри на тиреоидните автоантитела. Хормоналните и морфологичните тиреоидни нарушения са по-изразени при по-високи титри на антителата. Възникналите тиреоидни отклонения в периода след раждане налагат динамична оценка и индивидуализиран подход за определяне нуждата от медикаментозно лечение.
Ключови думи: автоимунни тиреоидни заболявания, постпартален тиреоидит, постпартална тиреоидна дисфункция, хипотиреоидизъм, тиреотоксикоза

Изтеглете целия брой 4/2014

Ендокринология bg-flag

Списание на Българско дружество по Ендокринология

Как да лекуваме?