Диабетопороза или диабетна остеодистрофия
Брой : добавка към брой 3/2017
Автор: Иванова, Анна-Мария Борисова
Университетска болница “Софиямед”,
Медицински факултет, Софийски университет
Резюме:
При захарен диабет тип 2 (Т2ЗД), въпреки по-високата костна минерална плътност (BMD), е налице два пъти по-висок фрактурен риск в сравнение с недиабетици. Основната причина е в намаленото качество на костта при Т2ЗД. овишеното ниво на транскрипционния фактор PPARγ намалява диференциацията на стем клетките в посока на остеобласт (ОВ) и промотира акумулацията на адипоцити в костния мозък. овишеното ниво на PPARγ оказва влияние и върху контрола на глюкозния метаболизъм от остеоцита. Факторите на възпалението − интерлевкини и адипокини, оказват влияние върху инсулиновата чувствителност и костния търновер. Изхождащи от костта молекули − некарбоксилиран остеокалцин и RANKL участват в регулацията на глюкозния метаболизъм. Хипогликемиите, нарушенията в зрението и диабетната невропатия са предпоставка за нестабилност и повишен риск от падания, водещи до фрактури.
Някои антидиабетни лекарства (глитазони) водят до повишен фрактурен риск.
При захарен диабет тип 1 (Т1ЗД) промените в костите са свързани с дефицита на анаболния хормон инсулин, с честите кетоацидози, загубата на Р++ с полиурията, намаления синтез на протеини, в това число и на костен колаген, като важна роля играят и всички описани по-горе фактори.
Напоследък се установи, че лечението с GLP-1 рецепторни агонисти води до повишение на костната маса. Механизмите, чрез които се осъществява този положителен ефект, се реализират чрез GLP-1 рецептори, експресирани главно върху костномозъчните стромални клетки (BMSC). Така, GLP-1R агонистите промотират остеобластната диференциация, а инхибират диференциацията на стем клетките към адипоцити. Това стимулира костното формиране превентира развитието на остеопороза, а ако тя е налице − настъпва благоприятна промяна в костния метаболизъм.
Ключови думи: захарен диабет, костна минерална плътност, остеопороза, остеокалцин, GLP-1 рецепторни агонисти