Ефективност на перкутанното склерозиране под ехографски контрол като метод за лечение на кистични възли на щи товидната жлеза
Автор: Лилова, Лора В., Янкова, Инна А., Димитрова, Инна Д., Петрова, Даниела П.,
Стойнова, Мария А., Шинков, Александър Д., Ковачева, Русанка Д.1
Резюме:
Перкутанното склерозиране под ехографски контрол (ПСЕК) е алтернативен нехирургичен ме тод за лечение на кистични възли на щитовидната жлеза (ЩЖ).
Цел на настоящото проучване е да се оцени терапевтичната ефективност на ПСЕК, като се проследи редукцията в обема на третираните възли в рамките на 12 месеца след процедурата.
Материали и методи: В тригодишно проспективно проучване са включени 126 пациенти (97 жени, 29 мъже; средна възраст 46,2 ± 15 г.) с предимно кистични възли на ЩЖ. При всеки от тях е извършено ехографско изследване с определяне на изходните размери и обем на възела и тънкоиглена пункционна биопсия (ТПБ) с цитология за изключване на малигненост. Под ехографски контрол е из вършена аспирация на кистичното съдържимо и апликация на 95% етанол в обем средно 47% (33-54) от обема на аспирираната течност. Ефектът от процедурата е проследен на трети (М3), шести (М6) и дванадесети (М12) месец след манипулацията, с оценка на промяната в обема и наличието на остатъчна кистична компонента.
Резултати: Наблюдава се значима редукция на обема на М3 (81,1%) и на М6 (89%) спрямо изходния. Намаляването на обема между М3 и М6 също е значимо (р<0,001). При 11 от първоначално третира ните възли (11,6%) процедурата е извършена повторно на М3 поради неоптимален ефект (редукция на обема под 50% от изходния). Постигнатата редукция на размерите се задържа на М12 при всички проследени пациенти. Манипулацията бе понесена добре с преходна болка в мястото на инжектиране при част от пациентите.
Заключение: ПСЕК е високо ефективен и безопасен метод, който трябва да се има предвид като терапия на първи избор при пациенти с кистични възли на ЩЖ