Ендотелини: потенциална роля в тиреоидната регулация и патология

Брой: 4/2000

Автор: Г. Кирилов, Л. Даковска, Клиничен център по ендокринология и геронтология, Медицински университет – София

Абстракт:
 
Ендотелините са автокринни регулаторни пептиди, чиито биологични ефекти са били обект на интензивни изследвания както при физиологични, така и при редица патологични условия. Най-добре проучена е ролята им като регулатори на съдовия тонус, артериалното налягане и в патогенезата на сърдечната недостатъчност. От друга страна, бяха натрупани многобройни доказателства за потенциалното действие на ендотелините като модулатори на тиреоидната хормоносинтеза и йодния метаболизъм. Безспорно установена е ролята им за нормалното ембрионално, постнатално развитие и растеж на щитовидната жлеза. Доказано е, че те контролират трофиката и васкуларизацията на жлезата чрез въздействие върху специфичните ЕТА рецептори, с което се стимулират процесите на клетъчна хиперплазия, пролиферация и се повишава тиреоидната функционална активност. ТСХ също е стимулатор на интратиреоидния ендотелин.

Упражнявайки митогенен ефект, ендотелините се причисляват към струмигенните и канцерогенните агенти. Подозира се ролята им за възникване на папиларно-клетъчния тиреоиден карцином. При хипертиреоидизъм ендотелиновата система е активирана, а повишената концентрация на плазмения ендотелин вероятно модулира ефектите на тиреоидните хормони върху сьрдечно-съдовата система и артериалното налягане. От своя страна, тиреоидният статус играе определяща роля за поддържане тъканното ниво на ендотелините в различни органи.

Взети сумарно, тези данни сочат, че ендотелините са важен автокринен и/или паракринен регулатор на тиреоидната хомеостаза и функционална активност.

Ключови думи: ендотелини, щитовидна жлеза.

Изтеглете целия брой 4/2000

Ендокринология bg-flag

Списание на Българско дружество по Ендокринология

Как да лекуваме?