Изследване на слюнчен кортизол в полунощ – алтернативен метод за диагностициране на синдрома на Кушинг

Брой: 3/2004

Автор: Мария Янева, Сабина Захариева Клиничен център по ендокринология и геронтология Медицински Университет – София

Абстракт:

Синдромът на Кушинг (СК) е рядко заболяване. Клиничната му картина включва неспецифични симптоми, които се срещат често в клиничната практика. Ето защо е необходимо да се разработят прецизни методики за диференциална диагноза, които да са с висока чувствителност и специфичност.

Запазеният денонощен ритъм е важен по­казател за интегритета на хипоталамо-хипофизарно-надбъбречната ос. Загубата на нормален циркадиален ритъм е основна характеристика наСК.

Концентрацията на кортизол в слюнка е надежден индикатор за нивата на плазмения свободен кортизол, т.е. на биоактивния кортизол. Измерването на слюнчения кортизол става посредством неинвазивна, нестресираща и сравнително евтина методика, успешно приложима и в амбулаторни условия.

Не случайно новият консенсус върху диагностиката на СК поставя този метод на изслед­ване сред скрининговите тестове за установяване на хиперкортизолизъм. Поради изключителните удобства на метода и доброто съотношение полза/цена е възможно да се препоръча като рутинно средство на първи избор при диагностицирането на СК.

Ключови думи: слюнчен кортизол, синд­ром на Кушинг

 

Изтеглете целия брой 3/2004

Ендокринология bg-flag

Списание на Българско дружество по Ендокринология

Как да лекуваме?