Йоден статус и щитовиден обем на бременни от черноморски регион

Брой: 2/2000

Автор: М. Петрова, Л. Коева, П. Чанкова, Медицински университет – Варна, Клиника по ендокринология, *Клиника по нефрология, хематология и хемодиализа

Абстракт: 
Познанията за ефекта на различния йоден прием върху общественото здраве в райони без явен йоден дефицит са ограничени. Групи, изложени на риск от релативно нисък йоден прием са бременните, кърмачките и новородените. Равнинният характер на региона на град Варна и близостта му с морето са оформили становището за достатъчен йоден прием на населението. Клиничните прояви на нарушена щитовидна функция са чести – гуша в училищна и зряла възраст, явен и субклиничен хипотиреоидизъм в населението. Кретенизъм липсва, ендемията сред учениците е неизвестна и естествено се поставя въпросът – какъв е йодният статус в крайморския регион?

Изследвана е йодурията на 180 бременни жени чрез метода на Dunn и Gutekunst. Медианата на йодурията е 56,90 µg/l. Проспективното наблюдение на 39 от тях без прием на йодид показва йодурия 80,0 µg/l през първия триместьр, през третия триместьр 45,54 µg/l, през периода на лактацията е 39,44 µg/l. Щитовидният обем се увеличава с 48% до края на първата година след раждането. Увеличението на щитовидния обем е в положителна корелация с ТТХ (г = 0,40) и с йодурията (г = 0,22) в края на първата година след раждането.

Ключови думи: гуша, бременност, йодурия, йоден дефицит

Ендокринология bg-flag

Списание на Българско дружество по Ендокринология

Как да лекуваме?