Лонгитудинално проучване на резултатите от микрохирургичното лечение при болестта на Кушинг
Брой: 1/1998
Автор: М. Андреева, А. Томова, Ж. Вергилова, Ф. Куманов, С. Захариева, М. Орбецова, К. Карагьозов, С. Николов1, l-ва клиника, Клиничен център по ендокринология и геронтология, 1 ДУБ „Св. Анна", София
Абстракт:
За периода от 1980 до края на 1994 г. е проведено неврохирургическо лечение основно по трассфеноидален път при 101 болни с болест на Кушинг – 18 мъже и 83 жени, на възраст от 14 до 62 год. Болните са разделени на две групи в зависимост от обема на оперативната интервенция – 65 със селективна аденомектомия (оперирани до 1988 г. и 36 с разширена резекция, достигаща до аденохипофизектомия след 1988 г.). Пълна ремисия, продължаваща повече от 5 години, има само при 12 болни (11,9%). Във връзка с хормонален и морфологичен рецидив в хипофизата са реоперирани 8 болни, като 5 от тях са провели допълнителна лъчетерапия. На 17 болни с данни за хормонална активност на заболяването, но без морфологичен рецидив в областта на хипофизата, е извършена адреналектоллия (едностранна или двустранна), като при всички е намерена микро- или макронодулерна хиперплазия.
В заключение, опитът ни показва, че базалните плазмени кортизолови нива и 24-часовата екскреция на свободния кортизол, 17 КС, 17 ОНКС, както и развитието на транзиторен следоперативен хипокортицизъм не са сигурен белег за трайна ремисия. С оглед на това препоръчваме провеждането на метопироновия тест за ранно откриване на рецидив.
Ключови думи: Болест на Кушинг, микрохирургия на хипофизата, хиперкортизолизъм.