Моделиране на дългосрочните резултати от подобряването на лечението на захарeн диабет тип 2 в България
Брой: 3/2011
Автор: Михаил Боянов, Васил Вълов, Оле Хенриксен, Генка Петрова
Абстракт:
Цел на настоящето проучване е да се моделират и оценят дългосрочните медицински и икономически ползи при подобряване на лечението на захарeн диабет тип 2 в България, като очаквана продължителност на живота, поява и развитие на усложнения и разходите за лечение. Приложен е изчерпателно описания и валидиран диабетен модел CORE, като са симулирани три сценария на метаболитен контрол при хипотетичен български диабетик на възраст 55 години. Настоящото състояние на метаболитен контрол на диабета е сравнено с два алтернативни сценария.
Първият разглежда човешката и финансова цена на намаляването с 10% на рисковите фактори при захарен диабет тип 2, а вторият моделира резултатите при достигане и поддържане на целите на метаболитен контрол, формулирани от Американската диабетна асоциация. Разходите за лечение и за усложнения на диабета са изчислени въз основа на официално публикувани данни за цени на лекарствата, на хоспитализациите, както и на експертна оценка (1 бълг. лев = 0,51 евро). Постигането на целите на метаболитния контрол отлага с до 4 години изявата на по-леките усложнения и с от 3 до 4 години – на тежките усложнения на диабета. Очакваната продължителност на живот нараства с 3 години. Общите разходи за отделен пациент намаляват от 2483 до 2908 български лева.
Подобреното лечение на захарния диабет отлага появата на усложнения и намалява неблагоприятното влияние на диабета върху качеството и очакваната продължителност на живот, и намалява в дългосрочен план общите разходи, свързани с диабета, заплащани от системата на здравеопазване в България.
Ключови думи: захарен диабет, фармакоикономика, разходи, инвестиционна стратегия, CORE диабетен модел.