Оценка на йодния статус на бременни жени от град София
Брой: 4/2000
Автор: Р. Иванова, Л. Иванова*, Клиничен център по ендокринология и геронтология, Медицински университет – София, *Национален център по хигиена, медицинска екология и хранене – София
Чрез палпация се установи 48,3% гушавост (35,5% дифузна, нискостепенна струма и 12,9% високостепенна). Ехографското определяне потвърждава значителната хиперплазия на щитовидната жлеза при бременните жени – 45,1 % от жените имат обем на щитовидната жлеза над 18 ml, приет за горна граница на нормален.
Медианата на йодурия на цялата група е 104,5 µg/l, като с екскреция под 100 µg/l са 41,4%, а под 50 µg/l – 20,1 %.
В зависимост от допълнително суплементиране жените са разделени на две групи, като при групата без суплементиране честотата на гушавост е по-висока – 59%, за разлика от тези със суплементиране – 22,2%. Ехографската находка не показва разлика в обемите на тиреоидеята между двете групи, но се установяват различия в йодната екскреция.
Високата честота на гушавост сред изследваните бременни, както и ниската йодурия сред несуплементираните с йод жени доказва необходимостта от допълнително суплементиране с йод в хода на нормалната бременност.
Ключови думи: йоден дефицит, йодна суплементация, бременност, гушавост, йодурия.