Съвременен поглед върху регулацията на хипоталамо хипофизо-надбъбречна и гонадна ос при жени и връзката меж ду тях като основа за развитие на овулаторна дисфункция

Автор: Бабаджанова, Екатерина С.,1, Орбецова, Мария М.2

1 Клиника по Ендокринология и болести на обмяната, УМБАЛ “Св. Георги”,
2 Катедра по Ендокринология и болести на обмяната, Мeдицински факултет, МУ, Пловдив,

Резюме:

Множество фактори – стресът, ексцесивните отклонения в телесното тегло (затлъстяване и кахексия), хранителните разстройства, вкл. анорексия нервоза и енергийно дефицитни състояния, синдроми на инсулинова резистент ност и др. засягат репродуктивното здраве на жените, поради нарушения в регулацията на хипоталамо-хипофизо-гонадната (ХХГ) ос и резултатната овулаторна дисфункция. Тази  функционална дисфункция, категоризирана като хипоталамичен хипогонадизъм, може да се прояви с нарушения в менструалния цикъл и/или инфертилитет. Киспептинергичната система е тази, която свързва стреса, храненето и репродуктивните сигнали и играе ключова роля запод държане на нормалната пулсативност на гонадотропин-освобождаващия хормон (GnRH), респ. на овулацията. Смята се, че освенлептинът и инсулинът, покачването на кортикотропин-освобождаващия хормон (CRH) и активираната хипоталамо-хипофизо-адбъбречнокорова (ХХН) ос са допълнителни ключови модулатори на овулаторната дисфункция. Невроендокринната регулация на репродуктивните процеси е обект на интензивни проучвания в светлината на глобалното увеличаване честотата на инфертилитет.

Целта на настоящия обзор е да представи ефекторните елементи на ХХГ и ХХН ос, да обобщи информация за известните до момента маркери и регулатори – киспептини, адипоцитокини и модулатори на апетита, както и да представи някои новооткрити невропептиди (спексин и фениксин), включени в модулацията на репродук тивните функции, с потенциал да разкрият новимеханизми в патогенезата и да открият нови възможности за лечение на овариалните дисфункции.

Изтеглете целия брой 2/2024

Ендокринология bg-flag

Списание на Българско дружество по Ендокринология

Как да лекуваме?