Затлъстяване и инсулинова резистентност – патогенетични взаимоотношения

Брой: 4/2000

Автор: Ж. Бонева, Вл. Христов, Отделение по ендокринология и нефрология, МВР болница – София, *Клиника по ендокринология, Медицински университет – София

Абстракт:
Затлъстяването е хронично заболяване, което води до развитието на редица метаболитни отклонения и произтичащи от това заболявания. Интраабдоминалното мастно депо притежава специфични особености и обуславя характерен профил.

Инсулиновата резистентност се дефинира като нарушен биологичен отговор към ендогенен или екзогенен инсулин. Тя е резултат от сумарния ефект на рецепторни и пострецепторни генетични дефекти в инсулиновото действие в съчетание с вторични (придобити) фактори.

Голямо е значението на хроничната хипергликемия (глюкотоксичност) и на повишените нива на свободните мастни киселини (липотоксичност) за възникване на инсулинова резистентност.

Инсулиновата резистентност може да бъде обратим процес. Висцералното мастно депо по-значимо намалява при телесна редукция от подкожното и води до сигнификантно подобрение на метаболитните отклонения.

Ключови думи: инсулинова резистентност, висцерално затлъстяване, глюкотоксичност, липотоксичност, генетични фактори.

Изтеглете целия брой 4/2000

Ендокринология bg-flag

Списание на Българско дружество по Ендокринология

Как да лекуваме?